Zdrowe odżywianie

Hejka!
Z tej strony Paulina Grzywacz, dziś chce wam przedstawić zasady zdrowego odżywiania!
Zapraszam  ↓


Zdrowe odżywianie stało się obecnie pewnego rodzaju modą. Każdy chce dobrze wyglądać i mieć zdrowy organizm, co próbuje osiągnąć przez 
zastosowanie odpowiedniej diety.


Zasady zdrowego odżywiania:
1. Odżywiaj się regularnie.
Najlepiej jadać między 3 a 5 posiłków dziennie. Najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, które powinniśmy zjeść do godziny po przebudzeniu.

2. Pij dużo wody. Przynajmniej 1,5 litra dziennie.
Woda spełnia liczne funkcje w naszym organizmie, bierze udział w wielu procesach oraz jest odpowiedzialna za transport substancji odżywczych. Aby organizm mógł w pełni sprawnie funkcjonować każdy ubytek płynu musi być na bieżąco uzupełniany.

3. Jedz co najmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie.
Warzywa powinny stanowić podstawę każdej zdrowej diety. Są źródłem witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy i błonnika. Ich dobór może być indywidualny w zależności od ewentualnych chorób, jednak generalnie warzywa to najzdrowsza grupa produktów spożywczych.
Owoce najlepiej jeść podczas jednego posiłku w ciągu dnia. Mimo zawartości witamin i błonnika, nie wolno ich jeść zbyt dużo, ponieważ sprzyjają wyrzutom insuliny i wahaniom poziomu glukozy we krwi.

4.  Unikaj wysoko przetworzonych i sztucznych produktów.
Wszelka żywność w proszku, fast food, dania gotowe i produkty z długą listą składników nie powinny pojawiać się w zdrowej diecie. Im wyższy stopień przetworzenia żywności tym gorzej dla zdrowia. Zdrowa dieta to jadłospis złożony z produktów bliskich naturze, nie przetworzonych, z krótkim składem
i wiadomego pochodzenia.

5. Zmniejsz spożycie cukrów.
Cukier jest jedynie źródłem pustych kalorii. Nadmierne ich spożywanie może prowadzić do rozwoju nadwagi, próchnicy zębów, a nawet cukrzycy.

6. Ogranicz korzystanie z soli.
Sód razem z potasem jest odpowiedzialny za utrzymanie właściwego ciśnienia osmotycznego we krwi. Chroni też organizm przed nadmierną utratą płynów. Jednak jego nadmiar zatrzymując wodę w naczyniach krwionośnych, podnosi panujące tam ciśnienie.



 Co warto jeść?
1. Awokado
W awokado jest dużo potasu (więcej niż w bananach), który reguluje ciśnienie krwi, czuwa nad prawidłową pracą serca, a także wpływa korzystnie na układ nerwowy.
Owoc ten zawiera sporo witamin C, E i A – silnych przeciwutleniaczy,
które mają działanie przeciwnowotworowe, a także witamin z grupy B, wśród nich szczególnie cenny jest kwas foliowy, który zapobiega wadom rozwojowym płodu.
Jedzenie awokado dobrze wpływa też na oczy, jest w nim bowiem luteina 
i zeaksantyna.






2. Banan
Banany to owoce, które zawierają wiele składników mineralnych i liczne witaminy. Banany są przede wszystkim skarbnicą potasu, dlatego powinny po nie sięgać osoby zmagające się z nadciśnieniem. Ich miąższ jest miękki i słodki czyli najlepiej przyswajalny dla organizmu.



3. Nasiona chia
Zawierają one więcej kwasów omega 3 niż uchodzący za ich skarbnicę hodowlany łosoś atlantycki. Są także bardziej bogate w wapń niż mleko, a żelaza zawierają więcej niż słynący z niego szpinak.
To już wszystko na dziś!
Dzięki za odwiedzenie bloga i za poświęcony czas 
Jeśli chcesz podzielić się swoją opinią zachęcam do napisania komentarza (-:
I upewnij się ze już nas subskrybujesz😉
Do zobaczenia za niedługo!
- Paulina Grzywacz

Komentarze

Popularne posty